Jaká je nejvýhodnější orientace solárních panelů a lze využít jiné? Jaký sklon solárních panelů je vzhledem k podnebí v ČR optimální? A kdy je efektivní zvažovat trackery nebo nabídnout instalaci solárních panelů na fasády domu? Orientace budovy je základním údajem pro určení efektivity a vhodné technologie pro vaši fotovoltaickou elektrárnu.
- Umístění nemovitosti vůči světovým stranám
- Tvar a rozloha budovy
- Typ střešní konstrukce a její zateplení
- Zateplení budovy
- Materiál a vnitřní komponenty
- Topná soustava
Znalost tvaru a orientace střešní konstrukce projektantům umožní určit rozmístění a sklon solárních panelů, aby předešli efektu stínění či naopak nedostatečnému využití plochy.
Nevhodné nebo chybějící zateplení střešní konstrukce je zodpovědné za 15 – 20 % úniku tepla. Podstatná je také hydroizolace k zamezení kondenzace vody. Málokdo navíc ví, že tepelné ztráty způsobuje i tzv. vzduchová netěsnost budovy, kam spadají např. dveře na půdu, odsávání digestoře, ale také i zásuvky a vypínače navrtané do dutých cihel.
Další samostatnou kategorií je topná soustava v domě a její vyplnění. Např. nemrznoucí směs brání přenosu tepla mezi měniči, čímž snižuje výkon vašeho tepelného čerpadla a tím se zvyšuje spotřeba el. energie .
Pro maximální funkčnost fotovoltaických systémů je nezbytné zajistit kvalitní bojler případně akumulační nádobu s dobrou izolací, která plní funkci baterie, ovšem cenově dostupnější.
Nyní už víte, že dobrou instalační firmu poznáte detailním zájmem o energetickou náročnost a individuální dispozice vaší budovy.